İzmir bugün, BIE'nin 151'inci Genel Kurulu'nda sunumunu gerçekleştirerek EXPO 2020 adaylığındaki 2'nci sınavına çıkmış olacak. İzmir Heyeti'nde 71 kişi yer alıyor.

EXPO 2020 İzmir Heyeti, Uluslararası Sergiler Bürosu'nun (BIE) 151'inci Genel Kurulu'ndaki ikinci sunum için dün Paris'e gitti. EXPO 2020 İzmir Yönlendirme Kurulu Başkanı ve İzmir Valisi Cahit Kıraç'ın başkanlığındaki 71 kişilik heyet, dün sabah saatlerinde İzmir'den İstanbul aktarmalı olarak Paris'e uçtu. Sağlık Bakanı Recep Akdağ ile İzmir'in sunumuna katılacak dünyaca ünlü Türk kalp cerrahı Prof. Dr. Mehmet Öz ile anne ve babası, heyete Paris'te katılacak. Heyet daha gitmeden, Paris'in çeşitli bölgeleri ve Chapms Elsysess'in en görünür yerleri ve kuleler, İzmir'in EXPO adaylığıyla ilgili afişlerle donatıldı. Aynı zamanda EXPO 2020 İzmir Paris Ofisi'nin dış cephesi, konuyla ilgili olarak giydirildi.

ADAYLAR KONUŞACAK
BIE'nin bugünkü genel kurulunda önce EXPO 2017 adayı ülkeler konuşacak. Ardından İzmir ile rakipleri Tayland'ın Ayutthaya, Brezilya'nın Sao Paulo, Birleşik Arap Emirlikleri'nin Dubai ve Rusya'nın Ekaterinburg şehirleri BIE delegelerine 20'şer dakikalık sunumlarını yapacak. BIE Genel Kurulu'ndaki sunumda Sağlık Bakanı Recep Akdağ, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Arkas Holding Yönetim Kurulu Başkanı Lucien Arkas, dünyaca ünlü Türk doktor Dr. Mehmet Öz konuşacak. Programın sunuculuğunu Defne Samyeli yapacak. Sunumda hem konuşmacı olarak yer alacak Dr. Mehmet Öz, 'You: Staying Young' isimli kitabına EXPO konulu önsöz de hazırladı. Bu kitap, BIE Delegeleri'ne hediye edilecek.

Paris yolunda basın mensuplarına açıklama yapan İzmir Valisi Cahit Kıraç, "Kafilemiz yola çıktı, hazırlıklarımız tamam. Sunumumuz ve konuşmacılarımız hazır. Hep birlikte güzel bir güne başlıyoruz. İnşallah planladığımız gibi gidecek. Diğer ülkeleri de göreceğiz. İyi bir sunum hazırladığımızı düşünüyorum. İzmir, zaten güzel bir kent. Sunumda bu güzelliği ne kadar antalabilirsek onu yapacağız" dedi. Kıraç, şunları söyledi: "Champs Elsysess'deki Kültür Turizm Ofisi'ni EXPO Ofisi haline getirdik. Paris sokaklarını EXPO görsellerimizle donattık. İyi olacağını düşünüyorum. Diğer kentlerin hazırlıklarını da orada göreceğiz. Onların tam detayını alamadık ama biz bu sefer çok iyi hazırlandık. Konuşmacımız dünyanın bir numarası sayın Mehmet Öz, sayın Lucien Arkas sektörünün önde gelen ismi. Sağlık Bakanımız ana temamız olan sağlık konusunda Türkiye'nin dönüşümlerini anlatacak. Büyükşehir Belediye Başkanımız ev sahibi olarak yapılan çalışmaları ve hazırlıkları dile getirecek. Defne Samyeli hanım da sunumu yapacak. İki sinevizyon gösterimiz olacak. Kısa film şeklinde biri temamız ile ilgili biri diğeri de İzmir ile ilgili olacak. Bir buçuk dakikalık iki barkovizyon gösterimi olacak."

'İYİ HAZIRLANDIK'
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ise, "Birinci sunumumuz da çok iyiydi. İkincisi için de çok iyi hazırlandık. İnşallah sonunda ipi göğüsleyeceğiz. BIE delegelerinin ve dünya basınının takdirine sunulacak. Bu sunumu başaracağımıza inanıyoruz. 2013 yılının Kasım veya Aralık ayında yapılacak oylama sonucunda EXPO 2020'yi ülkemize getirmek istiyoruz" dedi.

Grupta yer alan isimler

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, EXPO Yönlendirme Kurulu Başkanı İzmir Valisi Cahit Kıraç, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Amerika'da yaşayan ünlü Türk kalp cerrahı Prof. Dr. Mehmet Öz, ARKAS Holding Yönetim Kurulu Başkanı Lucien Arkas, BIE Türkiye Başdelegesi Murat Ersavcı, EXPO 2020 İzmir Yürütme Komitesi Üyesi/Sağlık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Ömer Faruk Koçak, EXPO 2020 İzmir Yürütme Komitesi Üyesi/Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Suat Hayri Aka, EXPO 2020 İzmir Yürütme Komitesi Üyesi/Büyükelçi/Dış İşleri Bakanlığı İzmir Temsilcisi Serpil Alpman, EXPO 2020 İzmir Yürütme Komitesi Üyesi/Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtma Genel Müdürü Cumhur Güven Taşbaşı, İzmir İl Genel Meclisi Meclis Başkanı Serdar Değirmenci, İzmir Ticaret Odası Başkanı Ekrem Demirtaş, İzmir Deniz Ticaret Odası Başkanı Geza Dologh, İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Zekeriya Mutlu, EXPO 2020 İzmir Yürütme Komitesi Üyesi/ESİDEF Başkanı Mustafa Özkara, Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamaları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet İşler, Ege Ekonomiyi Geliştirme Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Yılmaz Temizocak, Ege Sanayici ve İşadamları Derneği Başkanı Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Akgerman, Ege Genç İşadamları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Temel Aycan Şen, İzmir Genç İşadamları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Timuroğlu, EXPO 2020 İzmir Yürütme Komitesi Üyesi/Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı/EXPO 2020 İzmir Genel Sekreteri Ergüder Can, Sağlık Bakanlığı, Sağlığın Geliştirilmesi Genel Müdürü Mine Tuncel, Sağlık Bakanlığı, Sağlığın Geliştirilmesi Daire Başkanı Kaan Karakaya, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı AB ve Dış ilişkiler Daire Bşk. Çisel Aslan, sunucu Defne Samyeli, Hürriyet Gazetesi Ege Bölge Temsilcisi Deniz Sipahi, TGF Başkanı ve İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Atilla Sertel, basın kuruluşları temsilcileri ve EXPO 2020 İzmir Genel Sekreterliği uzmanları.

Gül'den EXPO zirvesi
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, cumartesi günü EXPO zirvesi yapacak. 16 Haziran Cumartesi günü Avusturya Cumhurbaşkanı Heinz Fischer ile birlikte İzmir'e gelecek olan Gül, önce konuk Cumhurbaşkanı ile Efes ve Meryemana'yı ziyaret edecek, daha sonra saat 16.00'da Swissotel Büyük Efes Oteli'nde EXPO zirvesi gerçekleştirecek. Vali Kıraç, EXPO Yürütme Komitesi ve Yönlendirme Kurulu üyeleri ile kentin önde gelen isimlerinin katılacağı zirvede, Paris sunumu değerlendirilirken, bugüne kadar yapılanlar ve bundan sonra yapılması gerekenlerin konuşulması bekleniyor.

One Response so far.

Leave a Reply

Düşüncelerinizi bekliyoruz... Linki paylaşın, tüm İzmir yorumlasın...