EXPO 2020 İzmir Sempozyumu için gelen 200'ü aşkın yabancı konuk, sergi alanı olarak belirlenen İnciraltı çevresini inceledi. Delegeler kentin ikliminin uygun olduğunu belirtti
EXPO 2020 İzmir Sempozyumu için İzmir'e gelen 200'ü aşkın yabancı konuk, ziyaret programının ikinci gününde EXPO 2020 sergi alanı olarak belirlenen İnciraltı çevresini gezdi. Gezi öncesindeki yapılan sunumda alanın özellikleri anlatıldı. Ardından Urla'ya geçen heyet burada Urla Şarapçılık'ın misafiri oldu. İzmir'in güzel havasından etkilenen delegeler, kentin ikliminin EXPO organizasyonu için çok uygun olduğunu belirtirken, seçilen alanın da çok iyi bir yer olduğunu ifade ettiler. Proje hakkında bilgi veren Mimar Hasan Çalışlar, EXPO organizasyonu boyunca 40 milyon ziyaretçinin ağırlanmasının hedeflendiğini belirtti. Çalışlar, İnciraltı'nın sağlık kampüsü haline getirileceğini ve fuar sırasında 120 farklı ülkeye uygun pavyonlar hazırlanacağını kaydetti. Çalışlar, "Alanda, konaklama merkezleri, bisiklet ve yaya yolları, elektrikli otobüs imkanı, teleferik sistemi de sağlanacak. İnciraltı doğal bir park olarak, yeşillikler içinde tasarlanacak. 6 ay sürecek EXPO 2020'nin ardından, seyyar yapılar kaldırılacak ve yoğunluk yüzde 3'e düşürülecek. Dikkat çeken peyzaj eserleri de alana renk katacak" dedi. 

"ULAŞIM HIZLANACAK" 
EXPO Yönlendirme Kurulu Üyesi Muzaffer Tuncağ ise, merkezi ve yerel yönetimler tarafından, 2020 yılına kadar İnciraltı'na ve İzmir'e yapılacak olan altyapı yatırımlarına 50 milyar dolar harcanacağını açıkladı. Bölgenin ulaşımında sağlanacak kolaylıkları anlatan Tunçağ "Kruvaziyer gemiler için yeni liman oluşturulacak. Bu sayede 3 milyon yeni yolcu kentimize gelebilecek. İzmirİstanbul, İzmir- Ankara ve İzmir- Antalya arasında oluşturulacak yeni bağlantı yolları ile ülkenin dört bir yanına kara yolu ulaşımı süresi kısalacak. Havaalanımızın kapasitesi büyüyecek ve hızlı tren sistemi ile ulaşım hız kazanacak. Körfez'e gelecek yeni gemiler sayesinde deniz ulaşımını da geliştireceğiz. Tüm bunlar, EXPO alanımızın ulaşım konusunda bir sıkıntı yaşamayacağının göstergesidir" diye konuştu. 


Soner ÇAĞLAR - Sabah

Leave a Reply

Düşüncelerinizi bekliyoruz... Linki paylaşın, tüm İzmir yorumlasın...