EXPO 2020 adayı İzmir'in heyecanla yasalaşmasını beklediği İnciraltı'nın planlanmasına ilişkin kanun tasarısı Meclis Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu'nda kabul edildi. Tasarı 2020'de gerçekleştirilecek EXPO Fuar Organizasyonu için aday olan İzmir'de EXPO'nun yapılacağı alanın İnciraltı olarak belirlenmesi, bu alanın planlanması ve alanda yapılacak imar uygulamalarının tespitini amaçlıyor.

Tasarıya göre, İzmir'in Balçova ilçesindeki İzmir-İnciraltı Turizm Merkezi'nin İnciraltı kesiminde büyük kentsel yeşil alan olarak planlanan alan EXPO alanı olarak belirlenecek. EXPO alanında imar uygulaması; ilgili imar planının onaylanmasının ardından İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Balçova Belediyesi'nce öncelikle yapılacak. Alanın EXPO alanı dışında kalan kısımları sağlık, turizm ve konut amaçlı planlanacak. İmar planlamalarında ihtiyaç duyulan yol düzenlemeleri için yeterli alan ayrılacak. Yapılaşmaya esas inşaat hakkı 4 katı geçemeyecek. EXPO alanında, sabit olmayan, sökülüp takılabilir nitelikteki geçici yapı elemanları kullanılarak ihtiyaç duyulan kullanım alanları oluşturulacak. Organizasyonun ardından bir yıl içinde bu yapılar kaldırılarak, EXPO alanı büyük kentsel yeşil alan olarak düzenlenecek. Ancak, EXPO alanının yüzde 3'ünü geçmemek kaydıyla EXPO'ya ilişkin simgesel yapılar korunabilecek. Bu oran tasarının komisyona geldiği ilk halinde yüzde 5 olarak belirlenmişti. EXPO alanına ilişkin ruhsat işlemleri, mahalli idareler tarafından yapılacak.

"ELİMİZ GÜÇLENECEK"
Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, tasarının tam bir mutabakatla getirildiğini kaydetti. EXPO'nun 150 yıldan beri dünyada düzenlenen en büyük uluslararası sergi etkinliği olduğunu belirten Günay, EXPO'nun zaman içinde hangi ülkede ve şehirde düzenlenmişse, oraya çok büyük katkıları olduğunu kaydetti.
Bir takım talihsizlikler sonucu çok küçük bir oy sayısıyla İzmir'in 2015 EXPO adaylığını kaybettiğini anımsatan Günay, "Bu dönem yine duraksama göstermeden, başka talipler de vardı, İzmir'in adaylığı üzerinde ittifak ettik ve seçimlerden önce İzmir adaylığını bir seçim tartışması yapmaksızın açıkladık" dedi.

EXPO Genel Sekreteri'nin Türkiye'ye gelerek incelemelerde bulunduğunu hatırlatan Günay, "Meclis'e bu tasarıyı sunduğumuzu açıkladık. Bu tasarıyı çıkarmamız bizim elimizi güçlendirecek, hızımızı son derece artıracak" diye konuştu. EXPO alanı belirleme konusunda bir çok toplantı yaptıklarını, İnciraltı'nda ittifak oluştuğunu belirten Günay, "Geçen seferki gibi bir sıkıntı yaşanmaması için İzmir kamuoyunun bizden yasal düzenleme yapılması konusunda bir talebi oldu. Bu süreçte bizden kaynaklanan hiç bir eksiklik olmasın istiyoruz" dedi.

'KORUMAYA ALINDI'
AK Parti İzmir Milletvekili Aydın Şengül, kaybedilen önceki EXPO'dan büyük dersler çıkardıklarını ifade ederek, "Aynı hatalara düşmüyoruz, ilk olarak EXPO alanı düzenlemesi yapılıyor. Komisyondan geçti. Yakında da Meclis'ten geçecek" diye konuştu. EXPO Kanun Tasarısı'nın Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu'ndan geçtiğini ifade eden Komisyon Üyesi Şengül, tasarıya göre İnciraltı'nda düşünülen EXPO alanındaki yapılaşmanın yüzde 5'ten yüzde 3'e düşürüldüğünü kaydetti. Şengül şöyle konuştu: "Bu yasayla beraber EXPO alanı koruma altına alındı. Bilindiği üzere geçen dönem EXPO'yu kaybetmemizdeki en önemli 2 etkenden biri EXPO alanının sorunlarının çözümlenmemiş olması ve alana ilişkin açılan davalardı. Diğeri malum; partimize açılan kapatma davasıydı. Rakibimiz Milano bu zaafımızı iyi kullanmış ve lobi faaliyetlerde bu eksiğimizi öne çıkarmıştı. Bu yasayla beraber bu yapısal sorunu çözmüş oluyoruz. Yasa Meclis'ten de geçtikten sonra alana ilişkin var olan planlamalar Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nca onaylanacak ve alan EXPO için hazır hale gelecek. EXPO'yu kazandığımız takdirde EXPO için belirlenen alan planladığı gibi yapılaşacak, EXPO bitiminde kentsel bir yeşil alan olarak İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne kalacak. Böylece İzmir güzel bir park alanı kazanmış olacak. Bu yasayla beraber diğer giderilecek sorun ise şu; EXPO alanı dışındaki alanlara 0.80 emsal verildi. Bu alanlara turizm alanı ve nitelikli konut alanı planlandı. Bu sayede İzmir'in turistik yatak kapasitesine 7 bin 500 ilave yatak kazandırılacak."

"Hiçbir siyasi hesap peşinde değiliz"

Hükümet olarak EXPO'nun İzmir'e kazandırılması için her türlü gayret içinde olduklarını belirten Aydın Şengül, "Elimizi taşın altına sokuyoruz. Hiçbir siyasi hesap gütmüyoruz. Bu organizasyona Ankara da talip olmuştu. İzmir şansını denedi, bize verin dediler. Hayır dedik ve EXPO adaylığını siyasi hesap gütmeden İzmirimize verdik. Yaptığımız çalışmalar ortada. Herkesin bu adaylık noktasında üstüne düşeni yapması lazım. Önceki dönem yapılan hataların yapılmaması lazım. Ben 2015 adaylığımız için Paris'te yapılan oylamada da bulunmuştum. Bizim iyi bir sonuç olmamıştı. Şimdi tek yumruk halinde çalışıyoruz. Rövanşı alacağız."

Leave a Reply

Düşüncelerinizi bekliyoruz... Linki paylaşın, tüm İzmir yorumlasın...